Analiza wpływu hormonów tymusowych na leczenie złośliwego wysięku opłucnowego
Artykuł opublikowany w International Immunopharmacology przedstawił prace chińskich badaczy, którzy przeanalizowali 34 raporty dotyczące leczenia złośliwego wysięku opłucnowego z użyciem hormonów grasicy. Odkryli, że pacjenci, którzy otrzymali tymozyny w połączeniu z oksaliplatyną, mieli lepsze wyniki leczenia.
Złośliwy wysięk opłucnowy to stan, w którym nowotwór powoduje gromadzenie się płynu w opłucnej, co objawia się bólem w klatce piersiowej, suchym, nieproduktywnym kaszlem i trudnościami w oddychaniu. Najczęstsze przyczyny to nowotwory płuca i piersi.
W artykule badacze mieli na celu ustalenie najskuteczniejszej formy hormonów grasicy oraz cytostatyku, który przynosi najlepsze wyniki leczenia. Rozważali tymozyny pozyskiwane z grasicy, syntetyczny tymopentyn, syntetyczną tymozynę Alpha 1 oraz cytostatyki: oksaliplatynę, cisplatynę, lobaplatinę i karboplatynę. Na podstawie artykułów dotyczących wyników leczenia zidentyfikowali dziewięć najczęściej stosowanych kombinacji hormonów grasicy i leków.
![](https://thymusfactor.pl/wp-content/uploads/2024/10/thymus_4-1.jpg)
Meta-analiza dostępnych danych wykazała, że leczenie tymozyną (300 mg/dawkę, raz w tygodniu, przez 2 do 8 dawek) w połączeniu z oksaliplatyną (100 mg/m²) przynosi optymalne wyniki. Ta kombinacja znacznie poprawiła odpowiedź na leczenie, zwiększyła jakość życia i poprawiła wskaźniki przeżywalności po sześciu miesiącach oraz roku. Znacząco zmniejszyła również niepowodzenia pleurodezy poprzez aktywację odpowiedzi zapalnej, zahamowała postęp choroby i mielosupresję, zminimalizowała szkodliwe skutki dla żołądka i jelit oraz zwiększyła poziomy limfocytów T. Badanie to koncentruje się głównie na złośliwym wysięku opłucnowym spowodowanym rakiem płuc; dlatego potrzebne są dalsze badania w celu określenia najlepszych opcji leczenia dla innych przyczyn tego stanu.
Pełny artykuł jest dostępny tutaj: https://doi.org/10.1016/j.intimp.2022.108688.